Ποδόσφαιρο | Α' Κατηγορία
Κεραυνός Αφ. - Αιγέας Πλωμ.    2-1

Ματσάρα στα Πάμφιλα και κορυφή!!!!!!
Τετάρτη, 15 Οκτ 2014 19:04
Keravnos_panigyriko_aigeas1Στην κορυφή της βαθμολογίας  ξαναβρέθηκε ο Κεραυνός Αφάλωνα , μετά την νίκη του στην έδρα του  επί του Αιγέα Πλωμαρίου  (2-1), και μοιράζεται πλέον την κορυφή μαζί με τους Πλωμαρίτες.Τελικά όλα είναι πιθανά να συμβούν σε ένα ποδοσφαιρικό αγώνα και αυτό το κατάλαβαν αρκετά καλά όσοι ποδοσφαιρόφιλοι είχαν την τύχη και βρέθηκαν στο γήπεδο Παμφίλων!!!!!!Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Κεραυνός προσπάθησε να επιβάλει τον δικό του ρυθμό πράγμα που το πέτυχε σε μεγάλο βαθμό. Η "αρμάδα" του Γιώργου Κουτρομπίλα όσο περνούσε η ώρα έδειχνε στο γήπεδο ποιος είναι το "αφεντικό" και ηταν θέμα χρόνου να πάρει προβάδισμα στο σκόρ.
Και όμως φτάνοντας στα τελευταία λεπτά του α΄ ημιχρόμου ο Αιγέας προηγήθηκε  με γκολ του Κιοσσέ!!!!. Όμως ο Κεραυνός δεν είχε πεί την τελευταία του λέξη!!!! με κατάθεση σώματος και κυρίως ψυχής κατάφερε να πραγματοποιήσει ολική ανατροπή με δύο γκολ του Βαρνά, το δεύτερο μάλιστα στο 92ο λεπτό! Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολών, με δύο κίτρινες, των Χαρατσιάρη (Κεραυνός) και Φωτέλλη (Αιγέας).
Σταθερά σε ανοδική πορεία βρίσκεται η Αναγέννηση Γέρας, που επικράτησε στον Παπάδο με 1-0 του Αετού Λουτρών και πλησίασε στην κορυφή του πίνακα. Το γκολ των Γεραγωτών σημείωσε ο Αζάμπι στο 10ο λεπτό, ενώ οι δύο ομάδες έμειναν με 10 παίκτες στην επανάληψη. Από την Αναγέννηση αποχώρησε νωρίς ο Τσιγγενές.
Συνεχίζει να εντυπωσιάζει ο Ατρόμητος Ανεμώτιας, που κέρδισε στο "Μιζεργκάν" και τον Πολιχνίτο (1-0) χάρη σε γκολ του Πανουργιά. Οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι με τον Χατζηδιάκο, ενώ έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να διευρύνουν τη νίκη τους.
Πολύ ενδιαφέρον ματς έγινε στη Μόρια, εκεί όπου ο Παλλεσβιακός έκαμψε την αντίσταση του τοπικού Βύρωνα με ένα γκολ του Δημήτρη Κούτσα στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι έχασαν κλασικές ευκαιρίες στις καθυστερήσεις, με Ευαγγέλου και Καζάνη, για να "τσιμπήσουν" το βαθμό της ισοπαλίας.
Σημαντική νίκη πήρε ο Οδυσσέας Ελύτης μέσα στην Πέτρα, επί της Ανάξου. Το γκολ που χάρισε τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του Μουντανάρη πέτυχε ο Φοίβος Τσιπάς στο 89ο λεπτό, ενώ δοκάρι είχε ο Αλέξανδρος Παπαδόπουλος.
Τέλος, χορταστικό παιχνίδι διεξήχθη στο "Χριστοφίδειο" της Αγιάσου, εκεί όπου Όλυμπος και Ερμής αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 2-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος με δύο γκολ των Παναγιώτη Αλεξίου και Γκέρι Τόρρα. Όμως στην επανάληψη η ομάδα των Παμφίλων ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και κατάφερε να ισοφαρίσει με γκολ των Καλλιματζέρου και Κουγιουμτζή.